Reklamní video

Slovo video pochází z latiny a znamená „vidět“. To pro nás v našem reklamním pojetí znamená nejen ono „vidět“, ale hlavně „být viděn“. To je samozřejmě hlavní a důležitou zásadou pro budování reklamní strategie společně s dobrým cílením.

V prvopočátcích reklamy bylo použito jen obrázků. V té době to stačilo. Muselo… Následovaly fotografie, které dokázaly zachytit obrazy, barvy a skutečnosti v překvapivých detailech, ale vždy narazily na limity okrajů rámečků. S příchodem videa se ale vše změnilo. Spojením obrázků do pohyblivé sekvence dostala projekce (prostor prezentace) nový rozměr. Prezentovaný objekt už není statický, naopak je možno vystihnout ho ze všech stran. Můžeme díky reklamnímu videu lépe ukázat, co všechno náš výrobek dokáže, případně ukázat postupy, jak ho správně používat.

Člověk je tvor zvídavý a pokud ho před stoletím dokázala při jeho výběru uspokojit pouhá fotografie či skica, dnes už to rozhodně neplatí. Pro dnešního moderního člověka (pro technické typy to platí dvojnásob) je velmi důležité, aby si konkrétní vyhlédnutou věc mohl obhlédnout, v nejlepším případě i osahat. Vyžaduje co nejpodrobnější technickou dokumentaci, aby mohl do nejmenšího detailu zanalyzovat, jestli má reklama pravdu nebo ne. Ovšem jsou situace, (produkty, služby) které si z nejrůznějších důvodů jen tak osahat nemůže a právě zde je správné místo pro reklamní video. Dokáže zákazníkovi přiblížit produkt tak, jak by to jiným způsobem dost dobře nebylo možné. Díky němu si jej může prohlédnout ze všech úhlů a názorně vidí, jak daná věc funguje a to mu pomůže se rozhodnout, jestli daný výrobek koupí nebo ne.

Video - síla realita

Mnoho zákazníků stojí na okraji dvou světů. V jednom fungují pouze kamenné obchody a vybíravý (pečlivý) zákazník sice může každý objekt svého zájmu prozkoumat do nejmenších detailů fyzicky „osahat si…“. Stojí to ale dost času a sil, než obchody obejde a porovnával. Navíc bohužel ne vždy mají ostatní zákazníci ve frontě pochopení pro takovýto podrobný výběr. 

Stejně tak příliš ochotný personál, stojící za našimi zády s věčnou otázkou: „už máte vybráno..?“ , našemu pečlivému výběru a zkoumání nijak nepomůže. Protikladem těchto situací jsou e-shopy, které tvoří onen pomyslný druhý svět. Zde na vás nikdo netlačí, ale taky vám zboží nikdo nepředvede. Nezbude vám, než se spolehnout na technická data uvedená u (mnohdy ilustrační) fotografie produktu.  Nabízí se nám nějaký kompromis? Ano, reklamní video. Můžeme ho považovat za jakýsi mezistupeň mezi koupí naslepo (e-shop) a fyzickým „osaháním“ v kamenném obchodě.

Reklamní video cílí více než TV reklama

Reklamní video hraje podstatnou roli i v klasické reklamní kampani. V běžné reklamě, například v televizním spotu, platíte často i za ty diváky, které jste neoslovili. Reklamní video dává větší prostor vyniknout. Můžete se více věnovat dané problematice, specifickým detailům vaší činnosti, rozebírat a analyzovat aspekty ovlivňující faktory daného tématu. Na rozdíl od reklamního spotu v televizi či rozhlase, kde je jasně stanovený časový limit a je proto potřeba informace zkomprimovat do nejefektivnější podoby, s reklamním videem máte dost času si pohrát a vyladit ho přesně tak, jak se vám líbí. A je-li předmětem vaší prezentace (vašeho reklamního videa) něco opravdu zajímavého, co lidi zaujme, pak může mít vaše video klidně 20 minut, aniž by vám diváci usínali.

Díky záplavě televizních pořadů, které nám plní život už po desetiletí, víme, že díky grafickým studiím lze i video s jasně nastavenými parametry upravit podle našich představ. Můžeme tedy diváka snadno vtáhnout do děje a nabídnout mu naší vizi projektu tak, aby se s ní i on sám ztotožnil. Stačí rozvinout fantazii a nebát se převést své sny do audiovizuální podoby. Při kvalitním zpracování pak na sebe úspěch jistě nenechá dlouho čekat.